تبلیغات
ارتش سرخ - ترین‌های دربی پایتخت
عاشق تراختور!!!

ترین‌های دربی پایتخت

چهارشنبه 14 بهمن 1388 17:29

نویسنده : فرزادصمدزاده

محمود خوردبین سرپرست تیم فوتبال پرسپولیس تهران همچنان با سابقه ترین فرد حاضر در جمع سرخابی ها از حیث حضور در شهرآورد پایتخت است .


  دربی پایتخت هرچند در این چند ساله به لحاظ فنی و زیبایی بازی نتوانسته تماشاگران را راضی کند اما چه بخواهیم چه نخواهیم مانند تمام کشورهای دیگر، شناسنامه فوتبال باشگاهی ماست.
  امروز دربی شصت و هشتم برگزار می‌شود، در گزارش زیر آنچه طی دیدارهای گذشته رخ داده را با هم مرور می کنیم:

  آمار نتایج:
 در مجموع 67 بازی صورت گرفته،استقلالی ها 20 بار، سرخپوشان 16 بار و 31 بازی نیز به نتیجه تساوی کشیده شده که این 6 تساوی پی در پی اخیر آن هم با نتیجه یک بر یک در نوع خود می تواند رکوردی برای نتایج داربی ها در سطح دنیا باشد.

  اولین گل:
 اولین گل داربی را احمد منشی‌زاده از تیم استقلال به ثمر رساند و اولین گل پرسپولیس را هم در همان بازی که در واقع سومین بازی این دو تیم بود را کاظم گنجاپور به ثمر رساند هرچند این بازی با نتیجه 3-1 به نفع آبی ها به پایان رسید.

 سریعترین گل:
 سریعترین گل این دیدار را علی سامره به ثمر رساند. این گل در همان دقیقه اول بازی به ثمر رسید.

 دیرترین گل:
دیرهنگام ترین گل متعلق به مازیار زارع است. در فصل گذشته در حالیکه استقلالی ها سرمست از پیروزی بودند، در دقیقه 94 هافبک شمالی پرسپولیس دروازه طالب لو را باز کرد تا بازی به تساوی 1-1 بینجامد.

 اولین اخراجی:
اولین اخراج در طول بازی های داربی به رضا وطنخواه تعلق دارد. بازیکن متعصب و جنگنده سرخپوشان پایتخت که در مقطعی مربیگری این تیم را هم بر عهده داشت.

 پرگل ترین:
پرگل ترین بازی این دو تیم به همان تاریخ 16 شهریور 52 باز می گردد که 6 گل در کیسه آبی ها جای گرفت و شعار معروف شش تایی ها از همان زمان باب شد.

 آقای گل:
آقای گل این داربی ها کسی نیست جز مرحوم صفر ایرانپاک. آقای صفر کسی بود که به تنهایی 7 بار دروازه آبی ها را فرو ریخت. خدایش بیامرزد!

 گل سی متری:
صفر ایرانپاک و علی جباری تنها مردانی بوده‌اند که در تاریخ داربی از فاصله بیش از 30 متر دروازه حریف را باز کردند.

 تنها هت تریک کننده:
این عنوان هم از آن پرسپولیسیهاست . همایون بهزادی. او یک چهره ویژه برای این دیدار است. مهاجم سال های گذشته پرسپولیس تنها کسی است که توانسته در داربی هت تریک کند و سه بار دروازه حریف را بگشاید. او یک رکورد دیگر هم دارد و تنها بازیکنی است که دو بار از این مسابقه اخراج شده است.

 اولین داور خارجی:
استخدام داور خارجی برای داربی مختص همین سال‌های اخیر نبوده بلکه اولین بار بهادرخان پاکستانی به عنوان داور وارداتی داربی 20 دی ماه سال 47 تهران را سوت زد.

 رکورددار سوت:
رکورد بیشترین دفعات داوری داربی تهران، متعلق به محمد صالحی است که موفق شده پنج مرتبه این دیدار حیاتی را قضاوت کند.

  تعویض طلایی:
این عنوان هم به پرسپولیسی ها تعلق دارد. بهنام طاهرزاده 3 دقیقه بعد از حضورش در بازی گل سوم پرسپولیس به استقلال را زد و نیز شیث در اولین حضورش به عنوان یار تعویضی در داربی، گل تساوی را به ثمر رساند.

 مردی که هرگز نباخت:
از میان ستاره‌های پایدار پرسپولیس و استقلال، این تنها احمدرضا عابدزاده است که با حضوری طولانی مدت در 14 داربی برای هر دو تیم، هیچگاه طعم شکست را نچشیده است. البته عابدزاده با پرسپولیس در حالی داربی 5 اسفند 79 را واگذار کرد که روی نیمکت تیمش شاهد گشوده شدن دروازه فنایی بود!

 جوان ترین بازیکن داربی:
رکورد جوان‌ترین بازیکن داربی تهران در طول تاریخ متعلق به مهدی مهدوی‌کیاست که با 19 سال و 356 روز در شهرآورد 20 تیر 76 پایتخت به میدان رفت.

 گلزنان هر دو تیم:
تعداد بازیکنانی که جرات کردند و از یک تیم به تیم دیگر نقل مکان کردند، انگشت شمار است اما در همین جمع انگشت شمار فقط سه بازیکن هستند که موفق شدند با پیراهن هر دو تیم به دیگری گل بزنند؛ غلام فتح آبادی، شاهرخ بیانی و مهدی هاشمی نسب.

 محمود خوردبین؛ رکورد دار حضور در دربی
محمود خوردبین سرپرست تیم فوتبال پرسپولیس تهران همچنان با سابقه ترین فرد حاضر در جمع سرخابی ها از حیث حضور در شهرآورد پایتخت است .خوردبین که سال هاست سرپرست تیم پرسپولیس است تا کنون چهل و شش مرتبه طعم حضور دردربی را چه به عنوان سرپرست و چه به عنوان بازیکن چشیده است و از این لحاظ از مردان شاخص و با سابقه دربی به شمار می آید.در دیدار امروز خوردبین برای چهل وهفتمین بار رو در روی استقلالی ها قرار می گیرد تا فاصله خودش را با سایر نفرات افزایش دهد.

بعد از خوردبین، علی پروین که در نزد هواداران پرسپولیس از محبوبیت ویژه ای برخوردار است با چهل و چهار مرتبه حضور در دربی، رده دوم را به خود اختصاص داده است.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -